عضو شورای عالی حوزه:
عضو شورای عالی حوزه گفت: طلاب به هیچ وجه نباید دنبال وجه مدرکِ انجام پایان نامه باشند و هر چند نظرمان نسبت به رساله و پایان نامه نویسی مثبت است، اما خطر مدرک گرایی هم وجود دارد.
کد خبر: ۴۷۴۰۶۳
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۸ 07 August 2017
به گزارش تابناک قم به نقل از مرکز خبر حوزه، آیت الله سید محمد غروی، در اردوی علمی استعدادهای برتر حوزه‌های علمیه (ویژه تدوین رساله‌های علمی)، با تبریک ایام میلاد مسعود امام هشتم علیه السلام و ذکر ویژگی‌ها و آداب و اخلاق آن حضرت اظهار کرد: در به‌کارگیری واژگان «نخبه» و «استعداد برتر» باید ملاحظات دقیقی صورت پذیرد.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه با اشاره به اینکه ما در این جلسه در جمع استعدادهای برتر حوزه هستیم نه نخبگان افزود: در واقع نخبه کسی است که در علمی تأثیری گذاشته و فضا را برای تحول علم خاصی فراهم کرده باشد.

وی در تعریف استعداد برتر افزود: استعدادهای برتر کسانی هستند که در دوره‌های مختلف تحصیلی خود بهترین نمرات را داشته‌اند و در یک مصاحبه جدی که به طور نسبی مورد قبول است، نمره قابل قبولی کسب کرده‌اند، پس ضرورتا استعداد برتر ملازم با نخبگی و سرآمد بودن نیست.

عضو هیأت امنای مرکز امور نخبگان حوزه‌های علمیه خطاب به طلاب گفت: توجه داشته باشید که موانع زیاد است اگر 10 سال به طور جدی کمر همت ببندید می‌توانید اندوخته علمی خود را در حد قابل قبولی ارتقاء دهید و زمینه تحول را هم در خودتان و هم در نظام و جامعه پدید آورید، بنا بر این نباید وقت کشی و فرصت سوزی کرد.

آیت الله غروی در ادامه افزود: طلاب به هیچ وجه نباید دنبال وجه مدرکِ انجام پایان نامه باشند و هر چند نظرمان نسبت به رساله و پایان نامه نویسی مثبت است، اما خطر مدرک گرایی هم وجود دارد.

عضو شورای عالی حوزه‌های علمیه اضافه کرد: این ضرورت حس می‌شود که اداره مدارج علمی اولویت را به استعدادهای برتر حوزه بدهد و از سوی دیگر طلاب نیز موضوعاتی را انتخاب کنند که حداقل دو سال بر روی آن تمرکز کرده باشند، توجه داشته باشید که موضوع باید جزئی باشد و شما آن را گسترده کنید.

وی در ادامه توصیه‌های خود به طلاب یادآور شد: باید کتاب‌های متعددی را در این زمینه مطالعه کنید. استاد راهنما و مشاور نقش تبعی و ثانوی خواهند داشت.

آیت الله غروی با تاکید بر اینکه باید تمام توجه ما به نیازهای فکری جامعه و نظام باشد، گفت: انقلابی بودن یعنی به معنای واقعی حامی نظام باشیم، به نیازهای نظام پاسخ داده و از کارهای حاشیه‌ای به شدت پرهیز کنیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار