کد خبر: ۵۵۷۵۳۰
تاریخ انتشار: ۰۷ بهمن ۱۳۹۶ - ۰۴:۱۶ 27 January 2018

به گزارش تابناک قم، این روزها شهر قم شاهد مردان نقره ای بود که با زبان هنر در راستای توسعه فرهنگ شهروندی با شعار از خودمان شروع کنیم، هنرنمایی کردند.

شهر قم در چند روز گذشته روزهایی متفاوتی را تجربه کرد،مردان نقره ای که در خیابان های شهر فرهنگ عبور و مرور را با استفاده از زبان هنر به مردم گوشزد کردند، و لحظات شاد و مفرحی را رقم زدند.

این اقدام با استقبال بی نظیر شهروندان قمی مواجه شد و هر کس در هر گوشه از شهر که با این گروه برخورد می کرد، بدون استثناء لبخند بر روی لب هایش نقش می بست و حتی برخی چندین دقیقه به تماشای این گروه می انداخت.

سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قم در اقدامی متفاوت جشنواره نمایشی «شهر خوب شهروند خوب» را با استفاده از زبان هنر برگزار کرد، در این جشنواره تعدادی از هنرمندان عرصه فرهنگ، با پوشیدن لباس های شاخص در قالب چند گروه در نقاط مختلف قم حضور پیدا کردند و نکات و اصول ایمنی عبور و مرور را به شهروندان قمی توصیه می کردند.

تعدادی از شخصیت های سرشناس استانی به پویش مردمی از خودمان شروع کنیم پیوستند در روز پایانی این پویش اردکانیان، وزیر نیرو نیز در سفر به قم به این کمپین پیوست.

پایان کار مردان نقره ای در قم

مقوله فرهنگ و فرهنگسازی از مهمترین مباحثی است که امروزه در سراسر جهان به ویژه کشورهای پیشرفته و در حال پیشرفت حائز اهمیت است و هر دولت و نظامی در تلاش است تا بتواند به شیوه های مختلف فرهنگ سازی، فرهنگ صحیح را در جامعه خود نهادینه کند.

جمهوری اسلامی ایران نیز در بسیاری از موارد در زمینه فرهنگ سازی به خوبی وارد شده و فرهنگ ناب اسلامی را به اجرا درآورده است، اما خلأهای زیادی نیز مشاهده می شود که یکی از آن ها، فرهنگ و قوانین مربوط به عبور و مرور است.

سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قم از جمله نهادهایی است که وارد این عرصه شد تا با بهره گیری از روشی جذاب و شاد، فرهنگ عبور و مرور را در کلانشهر قم پیاده سازی کند.

جشنواره نمایشی «شهر خوب شهروند خوب» در راستای توسعه فرهنگ شهروندی با شعار «از خودمان شروع کنیم» از جمله اقداماتی در این زمینه است که از پنجم دی ماه در قم آغاز شد و امروز به کار خود پایان داد.

در آغاز این جشنواره نمایشی، اعضای گروه از شهرداری قم سوار بر دوچرخه شده و به طرف سالاریه حرکت کردند؛ همچنین شعارهایی را تحت عنوان «دوچرخه=سلامتی و نشاط»، «با رکاب زدن، پول و عمر بیشتری پس انداز کنیم»، «رکاب بزن ارزان سفر کن» و «دوچرخه سواری سهم من در کاهش آلودگی هوا» به همراه خود داشتند. در مسیر حرکت نیز پیام های شهروندی با موضوع آسیب‌های اجتماعی را در میان شهروندان توزیع کردند.

بخش دیگر این جشنواره به حضور در چهار راه ها اصلی شهر اختصاص داشت که معمولا با معضل ترافیک رو به رو هستند؛ در این قسمت اعضای گروه با صورتک های ویژه مثل دلقک و چراغ راهنمایی و رانندگی به شهروندانی که از قوانین عبور و مرور تخطی کنند، نکاتی را یادآور می کردند.

از طرف دیگر رانندگان خودرو و موتور سیکلت که قوانین را رعایت می کردند و پشت خط عابر پیاده توقف و از کلاه ایمنی استفاده می کردند، با اهدای گل و بادکنک از آن ها تقدیر می شد.

بستن کمربند ایمنی، پرهیز از سبقت غیر مجاز، عدم استفاده از تلفن همراه در هنگام رانندگی، سرعت مجاز، حق تقدم و عابران پیاده از دیگر موارد مهمی است که در این جشنواره به آن ها پرداخته شد و اعضای گروه پیام های مربوطه را در قالب تابلو در مقابل شهروندان به نمایش در آورند.

نکته قابل توجه در این حرکت که در تمام ابعاد آن دیده می شود، شعار «از خودمان شروع کنیم» است که افراد را به این کمپینگ دعوت می کرد تا واقعا برای فرهنگ سازی صحیح در این زمینه، هر کس از خود شروع کند.

 

 

برای پیوستن به کانال رسمی تابناک قم در تلگرام میتوانید از لینک های زیر استفاده نمایید:
 
https://telegram.me/www_tabnakqom_ir
 
https://telegram.me/joinchat/AAAAAEBGvgGdXHQWdwFDDA
منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار