معاون ميراث فرهنگي اداره‌كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان قم:
معاون ميراث فرهنگي اداره‌كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان قم گفت: مشكلات فراواني در بحث مرمت وجود دارد و اعتبار چندان جوابگو نيست.
کد خبر: ۶۰۶۴۱۷
تاریخ انتشار: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۲ 16 May 2018

به گزارش تابناک قم،عمار کاووسی با بیان اینکه 355 اثر تاریخی معنوی، منقول و غیر منقول وجود دارد اظهار کرد: بناهای تاریخی که در معرض آسیب هستند درخواست مرمت آنها سالیانه ارائه می‌شود. اکنون مرمت آب انبار پاسنگان و خانه توکلی در حال انجام است.

وی با بیان اینکه مشکلات فراوانی در بحث مرمت وجود دارد و اعتبار چندان جوابگو نیست گفت: فهرست بهای پایه برای مرمت وجود ندارد بنابراین در آیتم‌های شرح خدمات دچار مشکل می‌شویم. این فهرست بها باید از سوی مرکز تصویب و توسط سازمان مدیریت برنامه‌ریزی ابلاغ شود.

معاون میراث فرهنگی اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم عنوان کرد: رشته مرمت رشته خاصی است که قابل توجیه نیست بنابراین از آیتم‌های ستاره‌دار است که با توجه به قیمت محلی مشخص کردند.

وی با اشاره به آثاری که در تملک اشخاص است برای کمک به هزینه مرمت باید در آثار ملی میراث فرهنگی ثبت شود گفت: تا میزان 50 درصد می‌توانیم برای مرمت این بناها کمک بلاعوض داشته باشیم بنابراین مردم از ثبت ملک هراس نداشته باشند و مالکیت آنها محفوظ است و کمک‌های مرمتی به آنها ارائه می‌شوند.

کاووسی به ثبت جهانی آثار تاریخی اشاره کرد و افزود: باید ستاد مرکزی این اقدام را پیگیری کند که بحث کاروانسراها در این حوزه مطرح است و احتمال زیاد کاروانسرای دیرگچین نیز در این مجموعه قرار گیرد.

منبع: فارس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار