آن گونه که اخبار رسیده نشان می‌دهد، این حریق در انباری به وقوع پیوسته که در حاشیه صحن اصلی حرم مطهر قرار دارد و محل نگهداری برخی اقلام از جمله کارتن‌هایی است که به عنوان زیرانداز در زمان برگزاری برخی مراسم‌ مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ کارتن‌هایی که دچار حریق شدند.
کد خبر: ۷۵۲۴۱۷
تاریخ انتشار: ۱۹ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۵:۳۱ 09 June 2019

به گزارش تابناک قم، بر اساس اخبار رسیده، شب گذشته بخشی از حرم حضرت معصومه (س) گرفتار حریق شد؛ حریقی که بیم سرایت آن به بخش‌های دیگر حرم می‌رفت.

آتش‌سوزی در ‏حرم حضرت معصومه (س)/ معماری سنتی و کاشی‌کاری‌ها خسارت ندید

آن گونه که اخبار رسیده نشان می‌دهد، این حریق در انباری به وقوع پیوسته که در حاشیه صحن اصلی حرم مطهر قرار دارد و محل نگهداری برخی اقلام از جمله کارتن‌هایی است که به عنوان زیرانداز در زمان برگزاری برخی مراسم‌ مورد استفاده قرار می‌گیرند. کارتن‌هایی که دچار حریق شدند.

رویدادی که برخی منابع خبری، علت وقوع آن را بی احتیاطی یکی از زوار و پرتاب ته سیگار به داخل این انبار عنوان کرده اند؛ سیگاری که موجب آتش گرفتن کارتن‌های گرد آمده در انبار ملقب به اتابکی شده است. انباری که در زیر گلدسته‌های اتابکی در مجاورت ایوان آیینه واقع شده و بسیار به سازه اصلی حرم نزدیک است.

آتش‌سوزی در ‏حرم حضرت معصومه (س)/ معماری سنتی و کاشی‌کاری‌ها خسارت ندید

در پی این حریق، نیرو‌های آتش نشانی قم با حضور در محل حادثه، عملیات مهار و اطفای حریق را در میان شعله‌های آتش و دود غلیظ در دستور کار قرار دادند؛ تلاشی که یکی از اهداف آن جلوگیری از سرایت حریق به دیگر بافت‌های تاریخی حرم بود که بعضا به دلیل نوع مصالح به کار رفته، مستعد سوختن هستند.

حریق مهار شد

کریمی، سخنگوی سازمان آتش نشانی قم به خبرگزاری صدا و سیما گفت: ساعت ۹ و ۵۰ دقیقه، خبر آتش سوزی در انبار کارتن حرم مطهر به اطلاع آتش نشانی رسید. وی افزود: نیرو‌های ما پس از اعلام حریق به سرعت در محل حادثه حضور پیدا کردند که با تلاش آتش‌نشانان این آتش مهار شد.

وی گفت: علت و خسارات‌ وارد شده این حادثه هنوز مشخص نیست.

آتش‌سوزی در ‏حرم حضرت معصومه (س)/ معماری سنتی و کاشی‌کاری‌ها خسارت ندید

بر اساس گزارش های رسیده،‌ این حادثه خسارت جانی به دنبال نداشته و تنها بخش‌هایی از کاشی های انبار اتابکی و در‌های چوبی این بخش و قسمتی از فرش های گسترده شده در آن آسیب دیده اند.

حادثه هیچ گونه خسارت مالی و جانی نداشت

جواد بهشتی پور، مدیر روابط عمومی حرم حضرت معصومه (س) در خصوص این حادثه به تسنیم گفت: بخشی از صحن امام رضا (ع) جنب درب ۵ محل نگهداری کارتن پلاستیکی‌هایی که برای نماز استفاده می‌شد طعمه حریق شد؛ به احتمال زیاد نوسانات برق علت آتش سوزی بوده است.

وی افزود: آتش سوزی به سرعت توسط خادمین حرم حضرت معصومه (س) و مأمورین آتش نشانی مهار شد و هیچ گونه خسارت مالی و جانی برای حرم کریمه اهل بیت (ع) اهل بیت و زائران به همراه نداشت.

معماری سنتی و کاشی‌کاری‌ها خسارت ندید

آیت‌الله سعیدی، نماینده ولی‌فقیه در استان قم و تولیت آستان کریمه اهل‌بیت(س) پیش از ظهر امروز در حاشیه بازدید از روند ساخت پروژه شبستان امیرالمؤمنین امام علی(ع)، از بخشی از صحن امام رضا(ع) که شب گذشته دچار حریق شده بود، بازدید کرد.

آتش‌سوزی در ‏حرم حضرت معصومه (س)/ معماری سنتی و کاشی‌کاری‌ها خسارت ندید

بر اساس بازدید به عمل آمده، با وجود دود فراوان ایجاد شده به دلیل سوختن مواد پلاستیکی و کاغذی، هیچ گونه خسارتی به معماری سنتی و کاشی‌کاری‌های این صحن وارد نشده و صرفا مقداری دوده بر روی آنها نشسته است که به همت خادمان حرم حضرت معصومه(س) در حال زدودن است.

همچنین، درب ورودی مربوطه نیز فلزی است که خادمان این بارگاه نورانی در حال زدودن دوده‌ها و رنگ‌کاری آن هستند.

منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار