معاون فرهنگی آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها از آغاز فراخوان نخستین کنگره ملی شعر فاطمی(س) خبر داد.
کد خبر: ۷۵۳۹۷۵
تاریخ انتشار: ۲۵ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۷ 15 June 2019

به گزارش تابناک قم، حجت الاسلام مهدی احمدی اظهار کرد: هنر و فعالیت‌های هنری زمانی ارزشمند است که در راستای اهداف الهی و در مسیر کرامت انسان باشد. هنرمند متعهد پس از باور به معارف قرآن و اهل بیت علیهم السلام، جوشش‌های درونی اش در قالب‌های مختلف هنری بروز می‌کند و اثربخش می‌شود.

معاون فرهنگی آستان مقدس با اشاره به برگزاری نخستین کنگره ملی شعر فاطمی به همت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها گفت: در این راستا دبیرخانه کنگره تشکیل شد و با اعلام فراخوانی از تمام شاعران فارسی‌زبان دعوت به عمل می‌آید تا با آثار ارزشمند و فاخر خود با موضوع سیره و ابعاد شخصیت حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها که از اندیشه و و روحی پاک و ولایی سرچشمه می‌گیرد، در این کنگره شرکت کنند.

وی درباره اهداف برگزاری کنگره ملی شعر فاطمی گفت: انتشار و ترویج فرهنگ منور فاطمی(س)، گسترش فعالیت‌های ادبی با محوریت سیره و سلوک، تاریخ، اندیشه و آموزه‌های حضرت فاطمه معصومه علیهاالسلام، کشف استعدادهای جوان فعال در حوزه خلق آثار فاخر آیینی به ویژه اشعار مرتبط با حضرت معصومه(س) و گرامیداشت تولیدکنندگان آثار حوزه فرهنگ فاطمی(س) و کمک به انتشار وسیع آن از اهداف برگزاری این کنگره است.

احمدی در ادامه به تبیین موضوعات کنگره پرداخت و گفت: پرداخت شاعرانه به جایگاه حضرت فاطمه معصومه علیهالسلام به عنوان دختر، خواهر و عمه‌ امام معصوم(ع)، پرداخت شاعرانه به سیره و سلوک شخصی حضرت فاطمه معصومه علیهالسلام (کرامت، حجاب، عفاف، آزادگی، علم آموزی و...) و پرداخت شاعرانه به سیره‌ و سلوک سیاسی اجتماعی حضرت فاطمه معصومه علیهالسلام (هجرت جهادگونه از مدینه، ولایت پذیری و...) از جمله موضوعات کنگره شعر فاطمی است.

وی پرداخت شاعرانه به مفهوم زیارت حرم حضرت فاطمه معصومه علیهاالسلام به عنوان نماد عشق به ولایت، نماد مبارزه با دشمنان ولایت، نماد قرارگیری در دایره توحید و عبودیت و... و پرداخت شاعرانه به نقش شهر مقدس قم در پیروزی انقلاب اسلامی با محوریت حضور حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه علیهالسلام را از دیگر موضوعات این کنگره برشمرد.

معاون فرهنگی آستان مقدس خاطرنشان کرد: کنگره ملی شعر فاطمی در چهار بخش شعر کلاسیک (غزل، قصیده، مثنوی، رباعی، دوبیتی و...)، شعر نو (نیمایی، آزاد،‌هایکو، سه‌گانی و...)، شعر کودک و نوجوان و ترانه و سرود برگزار می‌گردد.

از جمله جوایز این کنگره اعطای نشان فاطمی، تندیس کنگره و هدیه نقدی به مبلغ 8 میلیون ریال به 20 برگزیده است و صاحبان آثار راه‌یافته به مرحله‌ داوری نهایی به افتخار «خادمیاران فاطمی آستان مقدس حضرت معصومه سلام الله علیها» نائل می‌شوند.

منبع: تابناک
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار