مدیرکل میراث فرهنگی استان قم از ثبت ملی جشن نیمه شعبان با محوریت مسجد مقدس جمکران خبر داد.
کد خبر: ۷۵۸۰۳۶
تاریخ انتشار: ۰۹ تير ۱۳۹۸ - ۰۰:۵۴ 30 June 2019

به گزارش تابناک قم، حمید یزدانی با اعلام این خبر، گفت: به غیر از جشن نیمه شعبان، 8 اثر معنوی دیگر استان قم شامل مهارت انگشتر سازی، مهارت ساخت کاشی 7 رنگ، مهارت ساخت لعاب سبز قمی، مهارت چلنگری، مهارت عصاری، مهارت پخت آبگوشت یخنی، و دو بازی الک دولک و توپ مره در اجلاس ثبت آثار معنوی کشور که در استان اردبیل برگزار شد واجد ارزش شناخته و در فهرست آثار ناملموس کشور به ثبت رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی قم با بیان اینکه جشن نیمه شعبان باعث وفاق ملی و اجتماعی و ایجاد حس همبستگی در جامعه می شود، افزود: این جشن بزرگ و فرخنده به مناسبت تولد حضرت مهدی(عج) در سراسر ایران با شور و شعف برگزار می‌شود، اما مرکزیت این جشن که معمولاً از اقصی نقاط کشور و بعضاً از سایر کشورهای دیگر در آن شرکت می کنند، مسجد مقدس جمکران قم است.

حمید یزدانی ضمن اشاره به رواج رشته انگشترسازی در شهر قم به دلیل حضور گسترده گردشگران مذهبی، گفت: بر اساس شواهد موجود و آثار به دست آمده از تپه صرم، تولید و استفاده از انگشتر بیش از 2 هزار سال پیش از میلاد مسیح در قم معمول بوده است و جای آن بود که با حمایت مسئولان امر زمینه تقویت هرچه بیشتر این رشته از لحاظ کمی و کیفی مورد توجه قرار گیرد و این رشته در لیست آثار صنایع دستی ثبت شود.

او با بیان اینکه مهارت پخت کاشی هفت رنگ قم از جمله پرونده هایی بود که در فهرست میراث ملی ثبت گردید، ادامه داد: قدمت کاشی در استان قم به دلیل وجود مزارات متعدد امامزادگان مقرب بسیار کهن می باشد و مدارک بسیاری از کاشی هفت رنگ در جای جای شهر قم نمایان است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان قم گفت: مهارت ساخت لعاب سبز قمی بسیار قدیمی است اما از آنجایی که سفال در طول زمان شکسته و از بین می رود اطلاعات ما از منشا و قدمت واقعی این بر اساس اطلاعات شفاهی است اما طبق اطلاعات مستند استاد هنرمند رضا سرکار پور، پدر بزرگ ایشان در دوره قاجار اقدام به ساخت این نوع لعاب می کرده اند، قدمت آن حداقل به دوره قاجار می رسد.

حمید یزدانی ادامه داد: چلنگری یعنی آهنگری سبک و محلی که در آن اشیاء سبک ‌وزن مانند میخ، انبر و ... ساخته می شود که خوشبختانه این هنر به دلیل کاربردی بودن هنوز در بین اهالی قم رواج دارد.

او افزود: عصاری در لغت به معنی روغن کشی می باشد که با توجه به وجود عصارخانه ای متعلق به قرن یازدهم هجری قمری در شهر کهک قم، نشان از قدمت این مهارت در عصر صفوی دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی قم گفت: آبگوشت یخنی از دیگر غذاهای سنتی تهیه شده در استان قم است که نحوه پخت آن در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

یزدانی گفت: بازی الک دولک و بازی توپ مره نیز دو بازی بومی و محلی قم نیز واجد ارزش شناخته و در فهرست آثار ناملموس کشور به ثبت رسید.

وی تصریح کرد: در این همایش استان قم در زمره استانهایی قرار گرفت که بیشترین آثار ثبتی را داشته است و پرونده جشن های نیمه شعبان با محوریت مسجد مقدس جمکران در رده پرونده های بسیار ارزشمند این همایش شناخته شد.

منبع: تابناک
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار