کد خبر: ۷۸۲۲۱۲
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۳۹۸ - ۰۹:۰۶ 23 September 2019

همواره جوامع بشری برای پیشبرد برنامه های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و اقتصادی خود در ابعاد مختلف نیازمند شناخت کافی از شرایط زمانه، امکانات، استعدادها، ظرفیت ها و به تبع آن استراتژی، برنامه و اهدافی است که برپایه و اساس و حرکت در آن مسیر می توانند ضمن حفظ استقلال، آزادی و صلابت خود با امیدواری به آینده گام های موفقیت خود را یکی پس از دیگری بردارند و نه تنها خود به سعادت و رستگاری برسند بلکه اسوه و الگویی باشند برای سایر جوامع انسانی و اجتماعی.

حال که تک تک انسان های وارسته، دانشمند، عالم و دلسوز نمی توانند و امکان آن نیز وجود ندارد که بنشینند و برای جامعه خود یک برنامه و چشم انداز صحیح ترسیم کنند که البته در صورت تحقق این امر به دلیل وسیع بودن تعاریف و ابعاد علوم انسانی و زاویه دیدها به موضوعات خود نیز می توانند سبب تشتت و به هم ریختگی شود. پس لازم است مجموع فرهیختگان حول محور یک نفر در جامعه اسلامی که دارای شرایط، مدیریت، تدبر، عالم، شجاع، بینش سیاسی و اجتماعی، عدالت، تقوی و در نهایت آگاه به امور باشد جمع شوند و این مهم را به نتیجه برسانند. البته امروز تمام این شرایط به فضل الهی در ولی امر مسلمین و ولی فقیه تبلور یافته است که این موضوع خود برگرفته و خروجی نظر جمع کثیری از خبرگان ملت است. حال با توجه به تمام این تفاسیر بیش از هر زمان دیگری اهمیت وجود یک برنامه و خط مشی و افق پیش روی یک ملت آشکار می شود.

در بهمن 97 بود که مقام معظم رهبری بیانیه ای را با عنوان گام دوم انقلاب خطاب به ملت عزیز ایران منتشر کردند که با مطالعه دقیق آن و بیان دیدگاه های مختلف صاحبنظران و فرهیختگان جامعه بیش از پیش به ماهیت این بیانیه پی می بریم و مشخص می شود این بیانیه همان خط مشی و افق پیش روی ملت ایران و حتی جوامع اسلامی و انسانی برای رسیدن به آمال و آرزوهای خود در استقلال، آزادی و رستگاری دنیوی و اخروی آنها است.
نگارنده در این متن به دنبال آن است تا بیان کند مبادا در هیاهوهای به وجود آمده در دنیای امروز در ابعاد سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و... در سطح جامعه داخلی و خارجی این بیانیه و فهم عمیق آن توسط ملت و اندیشمندان دلسوز به فراموشی و یا حداقل به غفلت سپرده شود که البته در ادامه بیان خواهد شد که همین فضای هیاهوی غبارآلود و پرتنش برای ملت ایران و ملت های مسلمان سایر کشورها از مهم ترین برنامه های دشمن برای غفلت ملت های مسلمان و آزادی خواه از این بیانیه و سایر روشنگری های انقلاب اسلامی به رهبری حکیمانه مقام معظم رهبری است.

در اینجا صحبت از دشمن شد، خوب است بدانیم کلمه دشمن به عنوان عنصری مهم و تأثیرگذار همواره موازی با حرکت های خیرخواهانه و استبداد ستیز ملت ها و ملت مسلمان ایران وجود داشته و خواهد داشت و به هیچ وجه امکان انکار آن وجود ندارد؛ دشمن نیز با ایجاد شبهه بدنبال بی اهمیت جلوه دادن اين عنصر كليدي سخنان رهبري واز سوي ديگر توجه دادن دلسوزانه و به خصوص رهبر انقلاب به دشمن و اينكه او درصدد پیشبرد اهداف خود و ضربه زدن به ملت هاست.

دشمن همان گونه که بیان شد انکارناپذیر است ولي ناآگاهان و یا ایادی دشمنان برای کم اهمیت کردن نفوذ کلام ها در تبيين دشمن همواره درصدد زیر سوال بردن بیان آن توسط بزرگان و یا بی ارزش کردن تکرار آن در جامعه هستند و بیان می کنند چرا این همه روی وجود دشمن تأکید می کنید و یا بیان می شود که با ایجاد دشمن های فرضی می خواهند مردم را سرگرم و یا فریب دهند. در حالی که برعکس همین دو موضوعی که بیان مي كنند نشان مي دهد كه خودشان اهل فریب هستند و به دنبال وارونه جلوه دادن معانی و جابجایی مفاهیم هستند زیرا به عنوان یک مثال ساده می توان گفت، آیا می-شود یک پزشک را به دلیل تكرار کلمه و اصطلاح پزشکی و علمی ویروس و میکروب مورد انتقاد، سرزنش و تخطئه قرار داد؟ و به او گفت چرا این قدر مردم را از ویروس و میکروب می ترسانید و این دو اصلاً وجود ندارد؟ آیا هیچ شخص عاقل و عالمی این موضوع را می پذیرد؟ و یا در پاسخ می گوید میکروب و ویروس دو عنصر واقعی و اجتناب ناپذیر در طبیعت است؛ پس در اینجا می توان نتیجه گرفت دشمن نیز عنصری واقعی و حقیقی است که برای شناخت آن همچون میکروب و ویروس نیازمند متخصص و اهل فن است. دشمن کیست؟ چیست؟ عامل به وجود آمدن آن چیست؟ از کجا به جامعه ورود می کند؟ هدفش چیست؟ برنامه او چیست؟ و در نهایت چگونه ظهور و بروز پیدا می کند و چگونه سبب اضمحلال یک جامعه انسانی، یک تفکر و یا شکست بشریت می¬شود.

در طول تاریخ پر است از حوادث تلخی که چگونه دشمن به واسطه افراد ساده لوح و زودفریب به جوامع نفوذ کرد و برنامه های خود را اجرایی نمود، خوب را بد و بد را خوب، منکر را معروف و معروف را منكرا معرفی و سپس در جوامع نشر داد و در آخر سبب هلاک همان جامعه شد؛ آثار این مدعا هم در قرآن و هم در کتب تاریخی و بیان سرگذشت جوامع بشری به وفور ذکر شده است. حال جای سوال است چگونه باز عده ای وجود دشمن را وهن می دانند که اگر ناآگاه نباشند قطعاً یا خود دشمن هستند که به دنبال تغییر مفاهیم برای مخفی و یا تطهیر خود هستند و یا از ایادی و جیره خواران آن.

حال که متوجه این مهم شدیم یک سؤال به وجود می آید و اینکه آیا ما در مقابل این دشمن هیچ وظیفه ای نداریم؟ در اینجاست که رهبر فرزانه انقلاب از عنصر دشمن به عنوان یک شاخص مهم سخن به میان آورده و می آورند و کمتر سخنرانی ایشان طی سال های اخیر را می توان یافت که صحبتی از این دشمن نکنند؛ چرا؟ چون؛ ایشان با درایت خود، علم و آگاهی و مدیریت الهی، خوب دشمن را شناخته است می داند که این عنصر نامطلوب جامعه انسانی و اسلامی کیست، چیست، عامل به وجود آمدن او چیست، از کجا وارد جامعه می شود، هدف و برنامه او چیست، و در نهایت چگونه ظهور و بروز پیدا می کند و خواهد کرد. پس به عنوان ولی فقیه باید به وظیفه خود که روشنگر و هدايتگر مردم است اقدام کند. حال آیا صرف روشنگری کفایت می-کنند؟ نه، باید برای مقابله با آن نیز دستورالعمل و برنامه و بیانیه صادر کنند تا در کنار کمک به ملت به عنوان چراغی در تاریکی ظلمات راه را از بیراهه و راه سعادت از شقاوت و رستگاری از نابودی را نشان دهد.

اینجاست که بیانیه گام دوم انقلاب صادر می شود که مملو از راه و رسم فلاح در مقابل انحطاط است و به یک تعبیر، در آن «برنامه های دشمن و وظیفه ما» تبلور یافته است که در این مقال به تعدادی از آنها به عنوان نمونه اشاره می شود. ولی لازم است افراد صاحب قلم، صاحب اندیشه و فکر، اصحاب رسانه، خانواده، تلویزیون و سینما نیز به میدان بیایند و با سلاح هنر خود هرکدام به اندازه توان و تخصص به موضوع دشمن شناسی و برنامه های آن و از سوی دیگر وظیفه تک تک آحاد جامعه به عنوان هم یک شهروند و هم یک متخصص در اجتماع بپردازند. تا در درجه اول دشمن در برنامه ها و اهداف خود ناکام شود و در درجه دوم ملت به رستگاری که همان استقلال، آزادی و فلاح است برسند.

برای شناسایی دشمن و اینکه دشمن کیست؟ و چگونه نفوذ می کند نیز در سخنان رهبری کامل مشخص و مشهود است.

البته بایستی به این نکته اشاره شود که دشمن به دو قسم تقسیم می شود. دشمن بیرونی و دشمن داخلی، دشمن داخلی نیز دارای 2 عنصر داخلی و درونی دارد بدان معنا که داخلی یعنی ایادی و یا افرادی در داخل کشور که برای اضمحلال جامعه و هموطنان خود خواسته یا ناخواسته گام برمی دارند که تکلیف آنها را نیز اسلام و قرآن به عنوان منافقین مشخص کرده است بخش دیگری از دشمنان داخلی هم افرادی هستند که به عنوان فرصت طلبانی که همواره به دنبال نقطه ضعفی در کشور هستند؛ اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی و در این فرصت کارهایی می کنند که چه بسا دشمن خارجی برای تحقق آن میلیاردها دلار لازم است هزینه کند ولی او خواسته يا ناخواسته به راحتی در مسیر همان دشمن خارجی گام برمی دارد.

دشمن درونی نیز همان نفس شیطانی است که می تواند یک شخص و عضوی از جامعه اسلامی را به عنصر دشمن داخلی و یا ایادی دشمن خارجی تبدیل کند.

با بررسی سخنان رهبر انقلاب شاهدیم که همواره ایشان نسبت به وجود همين دشمنان و نفوذ آن هشدار می دهند.

«مهم این است که در هر دوره ای از دوره ها ما بفهمیم دشمنی دشمن چگونه است و چکار دارد با ما می کند، نقشه دشمن را بفهمیم؛ درست مثل جنگ نظامی، و... باید حدس بزنید دشمن چه کار می خواهند بکند» (6/10/96)

و یا در جای دیگر می فرمایند:
«دشمن کیست؟ دشمن امروز مشخصاً عبارت است از آمریکا، انگلیس، زرسالاران بین المللی، صهیونیست ها و دنباله هایشان، حالا دنباله هایشان خیلی اهمیتی ندارند، ارزشی ندارند که آدم اسم از آنها بیاورد؛ اصلی ها این ها هستند. آمریکا دشمن است با جمهوری اسلامی، با ایران مستقل، با ایران رو به جلو» (19/10/95)

این موارد در خصوص دشمن خارجی است؛ ایشان همچنین نسبت به دشمنان داخلی نیز بارها هشدار داده اند و تاکید می کنند: «این را توجه داشته باشید، گزارش هایی که به من می رسد که یک جریانی، این را من جریان احساس می کنم، در کشور سعی می کنند آموزش و پرورش را از چشم ها بیندازند؛ ارزش آموزش و پرورش را و اعتماد به آن را در دلها از بین ببرند؛ مقاصدی دارند. این از بیرون هم هدایت می شود» (7/2/96)

و مجددا در جمع نخبگان علمی جوان مورخ 28 آبان 95 می فرمایند: «دشمنان عامل دارند؛ اینکه قابل انکار نیست، ملت، ملت بزرگی است، ملت خوبی است، اما در درون ملت مثل همه ملت های دیگر آدم های غریب پرست، سست عنصر، مادی و فریب بخور هستند»

اینها نمونه هایی است؛ در بخش های اقتصادی، تولید، فرهنگی و امنیتی هم هشدارهایی وجود دارد و در دهها مطلب دیگر رهبری با درایت و تیزبینی خود بحث دشمن شناسی را مطرح و چند عامل مهم وسوسه، ضعف در مباحث اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، امنیتی، علمی و...، برنامه های استکباری و استعماری را برای این نفوذ برمی شمارند به گونه ای که در دیدار با رئیس و اعضای مجلس خبرگان رهبری در 20 اسفند 94 به صورت مستقیم از نقشه نفوذ دشمن پرده برمی دارند و بیان می کنند: «من محاسبه می کردم با خودم، دیدم شاید حدود ده راه مهم را برای نفوذ در کشور پیدا کرده اند و دارند عمل می کنند، همین حالا دارند عمل می کنند»
این مباحث برمی گردد به همان بخش نخست این مقال که از شناخت دقیق و هشدارهای رهبری به عنوان چراغ راه ملت برای تشخیص راه از بیراه در تاریکی ها و هیاهوهای خودساخته همین دشمنان كه بدنبال «گل آلود کردن آب و گرفتن ماهی است» هستند، مي باشد.

حال که بخش اول خوب تببین و فرهنگ سازی شد آیا کفایت می کند؟ آیا صرف بیان و هشدار جلو نفوذ و برنامه های دشمن گرفته می شود؟ پاسخ مشخص است که منفی است؛ پس باید چه کرد؟ چه کسی هدایت فکر جامعه و اهداف برنامه ریزان را تبیین و هدایتگر و پیشرو می شود؟

در ابتدا نیز اشاره شد فردی با مشخصات ولی امر مسلمین، کسی است که راه نفوذ را خوب می شناسد؛ می داند که جامعه به چه چیزی نیاز دارد. کسی که می داند و با قلبی سرشار از معنویت و اعتماد به خدا می گوید: «ابزارهای دشمنی این دشمن به ظاهر مقتدر نامحدود نیست؛ چند ابزار اساسی دارد که اینها ابزارهای فعال اوست: یکی تبلیغات است. ایران هراسی، یکی نفوذ است، یکی هم تحریم» (1/1/95)

مقام معظم رهبری در کلید واژه های سخنان خود مرزبندی با دشمن، برنامه ریزی بلندمدت، وسوسه نشدن، از بین بردن نقاط ضعف، تقویت اقتصاد نه به عنوان هدف بلکه وسیله و از همه مهمتر حفظ انسجام را بارها مورد تکیه قرار می دهند.

اینجاست که جامعه تشنه برنامه است دلسوزان، مسئولان و برنامه ریزان برای گذر از چالش هایی که دشمنان به وجود آورده و خواهند آورد و برای به دست آوردن پیشرفت های خیره کننده و سربلندی خود چشم به رهبر و مقتدای خود دارند که بیاینه «گام دوم انقلاب» صادر و ابلاغ می شود.

دقیقاً نسخه کاربردی و رهایی بخش در برابر همان برنامه های دشمن که بیان شد و می توان از آن به عنوان وظیفه ما و یا وظیفه ملت نام برد که صد البته منشأ آن در قرآن و معارف متعالی و حیات بخش اسلام عزیز است. رهبری در بیانیه گام دوم همچون بخش اول مقال که با تیزبینی و ریزبینی جزئی ترین مباحث مربوط به دشمن و دشمن شناسی را مورد واکاوی و بررسی قرار داده بودند وظیفه ملت و برنامه رهایی از نفوذ دشمن را در بیانیه گام دوم انقلاب تبیین و ابلاغ می فرمایند.

با توجه به محدودیت؛ امکان بیان همه وظایف ملت در این مقاله امکان پذیر نیست و نویسنده ضمن دعوت خوانندگان و صاحب نظران به تدبیر بیشتر و تبیین وظایف ملت؛ به گوشه هایی از این وظایف اشاره می کند ولی معتقدیم هر کدام از این وظایف به ساعتها زمان براي تبیین نياز دارد: دفاع ابدی از نظریه نظام انقلابی همچون پدیده ای زنده و بااراده، پایبندی به اصول و مرزبندی با رقیبان و دشمنان و حساسیت نسبت به آنها، پرهیز از افراط و تفریط، حفظ شجاعت و صراحت در برابر دشمن و دفاع از مظلوم، جهاد برای ساختن ایران اسلامی، کارآزموده و پرانگیزه از انقلاب حراست شود، اعتقاد به اصل ما می توانیم، توجه به ظرفیت های طبیعی و انسانی کشور و عدم غفلت توسط آِینده سازان ایران، ورود مدیران کارآمد و پرانگیزه و خردمند برای استفاده از ظرفیت های خدادادی و نهفته در کشور که تاکنون مغفول مانده است، بهره برداری از دستاوردهای گذشته، نگاه خوش بینانه به آینده در عین پرهیز از امیدهای کاذب و فریبنده.

بخش توصيه های بیانیه گام دوم انقلاب نیز سرشار از وظایف ملت در مقابل با برنامه ها و نفوذ دشمن است که بخشی از آنها عبارتند از: جوشاندن چشمه دانش با احساس مسئولیت بیشتر، برجسته کردن ارزش های معنوی همچون اخلاص، ایثار، توکل، ایمان در خود و جامعه و اخلاق به معنای رعایت فضیلت هایی چون کمک به نیازمندان- راستگویی- تواضع- اعتماد به نفس، ایجاد اقتصادی قوی، مستقل و تعیین کننده نه البته به عنوان هدف بلکه وسیله ای برای رسیدن به هدف، مدیریت خردمندانه، پرهیز از وابستگی به نفت، عدم نگاه به خارج و توجه به توان و ظرفیت های داخلی تولید و اقتصاد، توجه به شاخص اقتصاد مقاومتی، مردمی کردن اقتصاد، پرهیز از وسوسه مال و مقام و ریاست، تلاش برای زهد انقلابی و ساده زیستی، مبارزه با فساد، طهارت اقتصادی، مبارزه با تشکیل نطفه فساد، دفع محرومیت ها و شکاف های عمیق طبقاتی، سپردن زمام اداره بخش های گوناگون کشور به جوانان مؤمن و انقلابی و دانا و کاردان، تلاش برای استقلال ملی در برابر زورگویی و سلطه جویی قدرت های جهان که به واسطه خون شهدا به دست آمده است، توجه به 3 اصل عزت، حکمت و مصلحت، جهاد همه جانبه و هوشمندانه برای سبک زندگی اسلامی؛ اینها تنها بخشی از وظایف و تکالیف مردم و مسئولان ایران اسلامی و عزیزمان است که رهبر فرزانه انقلاب در بیانه گام دوم انقلاب خطاب به ملت برشمردند و هرکدام از این موارد در برابر یک راه نفوذ و برنامه دشمن بیان شده است.

نوینسده تاکید می کند که در جای جای این بیانیه بیم ها و امیدهایی وجود دارد که فکر و بصیرت و حساسیت فرهیختگان و صاحب نظران را می طلبد که به آن بپردازند ولی تاکنون آن گونه که باید، در هیاهوی رسانه ای و مشغله های فکری جامعه که معتقدیم این نیز از برنامه های نفوذ دشمن برای در حاشیه ماندن بیانیه گام دوم انقلاب و عدم پردازش متفکران به آن است می باشد، به آن پرداخته نشده است.

در پایان می توان نتیجه گرفت که برنامه دشمن امروز انحراف توجهات ملت به بیانیه گام دوم و وظیفه ملت عمل به بیانیه گام دوم است.

منبع: تابناک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار