مخالفت مبتنی بر طرح کارشناسی یا اغراض سیاسی و پوپولیستی؛
بسیاری از نمایندگان مجلس، که به نظر می‌رسد طرح بهتر و جایگزینی برای آنچه درباره بنزین اتفاق افتاد، نداشتند، فقط این اتفاق را فرصت خوبی برای پیگیری اهداف خود ـ آن هم در آستانه انتخابات مجلس یازدهم ـ دیدند و دست به تحلیل‌ها و موضع گیری‌های عمدتا پوپولیستی زدند.
کد خبر: ۷۹۸۶۱۹
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۳۹۸ - ۰۳:۰۲ 20 November 2019

به گزارش تابناک قم، روز ۲۱ آبان، بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت، در حالی که به نظر می رسید تصمیم به افزایش نرخ بنزین گرفته شده و آماده اجراست، درباره سهمیه بندی و تغییر قیمت بنزین خیلی محکم به خبرنگاران گفت: «این طرف و آن طرف با توئیت شایعه پراکنی نشود. مردم نگران نباشند، هر وقت ابلاغ شد، به مردم اطلاع رسانی می‌کنیم.» هرچند این موضوع دو روز بعد یعنی در پایان روز پنجشنبه 23 آبان ماه رنگ واقعیت به خود گرفت و «بالاخره بنزین گران شد.»

البته در این میان، هستند افرادی که مثل همیشه، صدای بلندی در مقابل تصمیمات دارند، بدون اینکه اقدام عملی، طرح کارشناسی و خروجی خاصی را در مقابل آنچه با آن مخالفت می کنند، شاهد باشیم. افرادی که بیشتر به خاطر مطامع سیاسی شان با هر حرف، تصمیم و سخنی که از طرف مقابل آنها صادر شود، مخالفت می کنند و کمتر شاهد طرح و اقدام عام المنفعه از سوی آنها هستیم.

بامداد جمعه ۲۴ آبان، «بنزین سهمیه‌بندی شد» و قیمت این فرآورده نفتی، سهمیه‌ای (۶۰ لیتر ماهانه برای خودروهای شخصی) در هر لیتر ۱۵۰۰ تومان و به صورت آزاد ۳۰۰۰ تومان تعیین شد که طبق اعلام «محمدباقر نوبخت» رئیس سازمان برنامه و بودجه و «بیژن نامدار زنگنه» وزیر نفت از محل اجرای این طرح در یک سال آینده، ۳۱ هزار میلیارد تومان درآمد کسب خواهد شد و همه این مقدار به مردم تعلق می‌گیرد.

با اتخاذ این تصمیم از سوی شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه، شاهد بروز اعتراضاتی از سوی مردم در قبال چنین تصمیمی بودیم که در این میان، صدای اعتراض برخی نمایندگان مجلس هم بلند شد؛ هرچند برخی ادله کافی و وافی برای اعتراض خود داشتند، شاید غالب اعتراضات، استدلال کارشناسی و مبتنی بر طرح بهتر از آنچه اجرا شد، پشتش نبود و به نظر می رسید، بیشتر در ادامه پیگیری اهداف و اغراض سیاسی و جناحی است، به ویژه اینکه در آستانه برگزاری انتخابات مجلس یازدهم هم هستیم.

یکی از این اعتراضات نسبت به تصمیم سران سه قوه ـ که البته رهبری هم آن را تأیید کردند ـ مربوط به حجت الاسلام «مجتبی ذوالنور» نماینده مردم قم و رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بود که در صفحه شخصی خود نوشت: «مجلس شورای اسلامی و نمایندگان ملت هیچ گونه دخالت و حتی اطلاعی از این اقدام غافلگیرانه دولت نداشته اند. این اقدام در مجموع اقدام غلطی است.»

ذوالنور گفته بود: «در اولین ساعات شروع کار مجلس در روز یکشنبه، بنده و تعداد قابل توجهی از نمایندگان ملت، که تلفنی موافقت آنان را گرفته ام، با ارائه یک طرح دو فوریتی خواستار توقف و لغو اقدام دولت در افزایش قیمت بنزین خواهیم شد.»

دو روز پیش از اعلام افزایش نرخ بنزین نیز احمد امیرآبادی فراهانی، دیگر نماینده قم و عضو هیأت‌رئیسه مجلس، با اعلام این که مجلس با افزایش نرخ سوخت مخالف است، گفت: « دولت نباید با افزایش بنزین و گازوئیل کسری بودجه خود را رفع کند.» اگرچه دولت و سران قوا با یک تصمیم هوشمندانه، هیچ گونه اقدامی پیرامون افزایش قیمت گازوئیل انجام ندادند تا مبادا افزایش نرخ جابجایی کالا منجر به گرانی بشود.

این سخنان در حالی است که به گفته امیرآبادی فراهانی، تصمیم به افزایش نرخ بنزین احتمالا در جلسه «شورای‌عالی هماهنگی سران سه قوه» در سی ام شهریور گرفته شد. سرانجام در حالی که به احتمال زیاد از حدود دو ماه پیش مشخص شده بود نرخ بنزین افزایش پیدا می کند، در اولین ساعات جمعه ۲۴ آبان، تنها دقایقی پس از نیمه شب، افزایش سه برابری نرخ بنزین اعلام و از همان هنگام اجرا شد.

بسیاری از نمایندگان مجلس که به نظر می رسد، طرح بهتر و جایگزینی برای آنچه درباره بنزین اتفاق افتاد، نداشتند، فقط این اتفاق را فرصت خوبی برای پیگیری اهداف خود ـ آن هم در آستانه انتخابات مجلس یازدهم ـ دیدند و دست به تحلیل ها و موضع گیری های عمدتا پوپولیستی زدند که نه تنها منجر به بهبود شرایط نمی شد، بلکه در بسیاری از موارد، منجر به تحریک بیشتر مردم و دمیدن به آتش اعتراضات هم شد.

موضع گیری‌های افراطی و پوپولیستی بعضی نمایندگان که حتی یکی از آنها در کسوت ریاست کمسیون امنیت ملی و سیاست خارجی فعالیت دارد، از آن جهت گفته شد که عمدتا بدون پشتوانه و طرح و نظر کارشناسی است که همه اعتراضات و طرح های دو فوریتی و سه فوریتی پس از سخنرانی رهبر انقلاب متوقف شد و موج اعتراضات این افراد یکی پس از دیگری فروکش کرد. آنهایی هم که اعتراض دارند، فقط اعتراض می کنند و خواستار توقف موضوع هستند و در حقیقت طرح جایگزین و بهتری ندارند.

اگر این افراد اهداف انتخاباتی و یا سیاسی از بیان اعتراض نسبت به تصمیم شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه در خصوص گرانی بنزین نداشتند، تلاش نمی کرد حرف و نظر خود را در قالب سخن و یا مخالفت رهبری و رئیس قوه قضائیه با این مسأله بگنجانند و با استدلال قوی و مبتنی بر کار و طرح کارشناسی بیان می کردند که اگر موضوع گرانی بنزین بر مبنای فلان طرح پیش می رفت، می توانست تأثیر بیشتری داشته باشد و منجر به رضایت مردم بشود، ولی در هیچ یک از اعتراضات شاهد چنین موضوعی نبودیم.

منبع: تابناک
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۱۳
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
سلام, به نظر من ضرری که دولت با قطع اینترنت به مردم زد به مراتب بیشتر از ضرریه که اغتشاشگرا بابت آتیش زدن بانک ها و ... وارد کردن! بابا بیچاره شدیم با این قطعی اینترنت! پاتونو از رو سیم بردارین لعنتی ها.
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
سه ماه دیگه بازم رای میخوان که....
طلبه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
نمایندگان فعلی پشت گوششون رو دیدن رای هم میبینن
خبرنگار
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۱۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
پوپولیستسی... واقعا خوب گفتی
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۱۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
این اقایان پوپولیستی هم نیستند از مصلحت و دریچه ای برای فرار چنین موضعی را گرفته اند!
مهدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
تابناک جان دقیقا بگو از کدوم مجلس حرف میزنی؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
مردم تو انتخابات جواب این حرفهای نادرست شمارو میدن ، شب دراز است و قلندر بیدار
امیرحسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۲۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
یه چیزیو گرون میکنن، بعد اعتراض میکنی یه چیز دیگه رو هم ازت میگیرن، بعد باید التماسشون کنی اون چیزی که گرفتنو برگردونن!
اون اینترنت رو وصل کنید، مردم کار و زندگی دارن...
طلبه
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
ازذوالنور گفتین از سلحشور وصادقی نگفتین
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۲۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
این دوستان کار را تا استیضاح رئیس جمهور و رئیس مجلس هم پیش بردند.
بهبودی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
متاسفام برای خودم که 6سال طرفدار رییس جمهور بودم
آقای رییس جمهور مردم خیلی باشعورتر از اون مقداری هستند که شمافکر میکنید! طرح لزوم اصلاح قیمت مصرف سوخت برای همگان آنقدری روشن و مفهوم هست که حتی مردم کوچه و خیابان میتونند درموردش سه تا پایان نامه بنویسند!!
ولی همه شوکه شدند و میپرسند چرا به این شکل ضربتی و شبانه و بدون هیپچ توضیحی؟
چرا پلکانی نه؟!
چرا 6سال مغطلش گذاشتی؟!
چرا نمایندگان قانونی ما در مجلس نباید لااقل مطلع میشدند؟

چه شد طرح دو فوریتی و سه فوریتتان؟!
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۳:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
هیچیک از نمایندگان فعلی به دوره بعد خانه نشین خواهند شد بدلیل آنکه جسارت کافی را ندارند
فرهاد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۸:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۳۰
سلام خسته نباشید ما ن کاری داریم ب احتراز این چیزا فقط
کارم با اینترنت هستش زندگی لنگ شده چکارکنم همه کارام با اینترنت هستش یک هفته بیکارم موندم وصل میشه یانه اخر
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار