سخنران حرم حضرت معصومه(س):
استاد حوزه علمیه با بیان اینکه شهدای دفاع مقدس تنها با اعتقاد به خدا و پیامبر(ص) جان خود را فدا کردند،گفت:هیچ نیکی بالاتر از شهادت وجود ندارد.
کد خبر: ۹۹۶۰۶۸
تاریخ انتشار: ۰۱ مهر ۱۴۰۰ - ۱۳:۴۸ 23 September 2021

به گزارش تابناک قم، حجت‌الاسلام سید حسین مؤمنی در بزرگداشت هفته دفاع مقدس در آستان مقدس بانوی کرامت گفت: اولین نکته در رابطه با شهدا این است که مقام شهید و شهادت مقام حسرت و غبطه است و افرادی که از این قافله جا مانده‌اند آه حسرت می‌کشند و چون به این مقام نرسیدند غبطه می‌خورند.

وی با اشاره به آیه ۱۵۷ و ۱۵۸ آل عمران که گوشه‌ای از مقام شهید و شهادت را بیان کرده است، افزود: نکته اول این آیات این است که شهدا مقام حیات معنوی دارند و زنده هستند و نزد پروردگار خود روزی می‌خورند و از این مقام شاد و مسرور هستند.

استاد حوزه علمیه با اشاره به آیه ۱۱۱ سوره توبه ادامه داد: مشتری شهدا خداوند است و جان و تعلقات دنیایی آنها را می‌خرد و در مقابل بهشت را به آنها می‌دهد و در روایات هم داریم که بالاترین مردن مرگ در راه خدا است و در روایت دیگر آمده است که بالای هر خوبی یک نیکی دیگر وجود دارد، بجز شهادت در راه خدا که بالاتر از آن نیکی وجود ندارد.

وی با بیان اینکه امام سجاد علیه السلام ۷ ویژگی برای شهید برشمرده‌اند که هفتمین ویژگی نگاه کردن به وجه الله است، تصریح کرد: امیرالمؤمنین (ع) در خطبه ۱۷۱ نهج‌البلاغه از خدا طلب شهادت می‌کنند و در جای دیگر از خدا می‌خواهند منزلی که برای شهدا است را به ایشان عطا کند.

مؤمنی دومین نکته در رابطه با شهادت را نتیجه شهادت دانست و گفت: رسیدن به کمال عبودیت به برکت شهادت برای انسان حاصل می‌شود و امام صادق علیه السلام وقتی عبودیت و بندگی را معنا می‌کنند و سه مرحله برای عبودیت بیان می‌کنند می‌فرمایند معنی عبودیت دادن همه سرمایه‌ها در راه خدا، سبب عبودیت وادار کردن نفس بر آنچه نمی‌خواهد، ترک راحتی و دوست داشتن مخفی ماندن و راه عبودیت خود را فقیر و محتاج خدا دانستن است که همه این علامات در شهدا قابل مشاهده است.

وی سومین نکته شهادت را سیره و سبک زندگی شهدا عنوان کرد و افزود: حتماً باید کتاب‌هایی که در رابطه با سبک زندگی و خاطرات شهدا وجود دارد را مطالعه کنیم و از شهدا الگو بگیریم و سه کتاب «نه آبی نه خاکی» دست نوشته‌های شهید سعید مرادی، «محمد، مسیح کردستان» خاطرات شهید محمد بروجردی و «فرمانده من» که خاطرات شهیدان به صورت داستانی است که بسیار مورد توجه مقام معظم رهبری است.

استاد حوزه علمیه با بیان اینکه شهدای صدر اسلام پیامبر (ص) و ائمه (ع) را دیدند و جان خود را برای خداوند عطا کردند، ادامه داد: شهدای دفاع مقدس تنها با اعتقاد به خدا و پیامبر (ص) جان خود را فدا کردند بنابراین به بالاترین درجات شهادت رسیده‌اند زیرا با اعتقاد خالص جان خود را در راه خدا دادند.

منبع: مهر
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha:
آخرین اخبار