عضو شورای اسلامی شهر قم عنوان کرد:

ریزگردها تهدیدی برای تاب آوری اکولوژیکی شهر قم

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر قم با اشاره به وضعیت نابسامان ریزگردها، آن را یک تهدید برای تاب آوری اکولوژیکی شهر قم برشمرد. مدیریت ریزگرد‌ها در استان قم، نیازمند برنامه ریزی اکولوژی و بارگذاری بیابان‌های خشک (اکو پلنینگ) با محوریت دانش می‌باشد.
کد خبر: ۱۱۷۴۸۸۳
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۴۰۳ - ۰۶:۰۸ 09 July 2024

به گزارش تابناک قم، مهندس روح‌الله امرالهی، رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر قم با اشاره به وضعیت نابسامان ریزگردها، آن را یک تهدید برای تاب آوری اکولوژیکی شهر قم برشمرد. 

وی با اشاره به تاثیرات مخرب ریزگرد‌ها در زیست بوم منطقه مرکزی کشور و شهر قم اظهار داشت: این پدیده به دلیل تغییرات اقلیمی، عدم مدیریت علمی و نظارت سیستماتیک اکوسیستم‌ها منطقه‌ای و کاهش منابع آبی به وجود آمده است.

امرالهی تاکید کرد: برای مقابله با این مشکل، نیازمند برنامه‌ریزی منسجم اکولوژیکی (اکوپلنینگ) در راستای زیست پذیری هر چه بیشتر، توسعه الگو‌های خودسازمانده و توجه به سطوح پایداری منطقه‌ای با توسعه مراتع دست‌کاشت و نهال‌کاری اراضی جهت جلوگیری از گسترش کانون‌های ریزگرد هستیم.

وی بیان کرد: ریزگرد‌ها بر تمامی اکوسیستم‌های شهر قم اثر داشته و می‌توانند به گیاهان، حیوانات و منابع آبی آسیب برسانند. وی افزود کاهش کیفیت هوا و افزایش آلودگی، تاثیرات منفی بر سلامت انسان‌ها داشته و می‌تواند منجر به بیماری‌های تنفسی و قلبی شود. 

ریزگردها تهدیدی برای تاب آوری اکولوژیکی شهر قم

این عضو شورای اسلامی شهر قم افزود: برای کاهش اثرات این پدیده، باید به مدیریت منابع آبی و توسعه فضای سبز در استان توجه ویژه‌ای شود. همچنین همکاری بین نهاد‌های مختلف برای اجرای برنامه‌های زیست‌محیطی و تدوین سیاست‌های جامع و هماهنگ در این زمینه باید در دستور کار قرار گیرد.

وی همچنین به ضرورت استفاده از فناوری‌های نوین در مدیریت منابع طبیعی و آب در مقیاس منطقه‌ای اشاره کرد و گفت: با بهره‌گیری از این فناوری‌های نوین در حوزه مهندسی آب و مهندسی محیط زیست می‌توان به بهبود کیفیت زندگی شهروندان و افزایش زیست‌پذیری استان قم کمک کرد.

رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر قم تاکید کرد: برنامه‌ریزی منطقه‌ای اکولوژیکی باید جامع نگر باشد و تمام جوانب زیست‌محیطی، اقتصادی و اجتماعی را در بر گیرد و به پایداری منطقه‌ای منجر شود.

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: بیابان‌های مرکزی کشور فرصت بزرگی است برای اقدام و عمل، اما اگر اقدام مطلوب و سریع انجام نشود تهدیدی برای کل زیست بوم منطقه مرکزی خواهد بود، دریاچه نمک و حوض سلطان ظرفیت‌های اقتصادی بالایی در حوزه منابع معدنی و اکوتوریسم دارد، حوزه بیابانی با مهندسی آب و آبخیزداری سیلاب‌های فصلی امکان پالایش عملکرد دارد، تاریخ این سرزمین کم آبی و خشکسالی سالانه تحمل کرده است ولی با مهندسی قنات‌ها تمدن چند هزار سالانه پدید آمده است، امروزه دانستن پتانسیل‌های منطقه‌ای بیابانی و بهره برداری از این ظرفیت ها، پالایش سیستم اکولوژیک منطقه‌ای را نیز در بر خواهد داشت.

منبع: تابناک
اشتراک گذاری
نظر شما
Chaptcha
حروفي را كه در تصوير مي‌بينيد عينا در فيلد مقابلش وارد كنيد
آخرین اخبار