معاون دادستان قم از اشتغال به کار یک‌هزار و ۶۸۲ نفر از زندانیان در این استان خبر داد و گفت: حرفه آموزی و اشتغال زندانیان در کاهش احتمال ارتکاب مجدد جرم موثر است.
کد خبر: ۱۱۶۲۷۲۱
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۴:۵۹ 15 April 2024

به گزارش تابناک قم، محمد مهدی رحیمی روز دوشنبه در گفت وگویی افزود: در راستای تحقق سند تحول قضایی، ساماندهی اشتغال زندانیان در چهار محور اشتغال داخل زندان، اشتغال در زندان باز، اشتغال پس از خروج و اشتغال خانواده‌های زندانیان تدوین و اجرا شده‌است.

وی با اشاره به اهمیت حرفه آموزی و اشتغال زندانیان گفت: در این طرح که به همت واحد نظارت بر امور زندان‌های قم تدوین و اجرا شده‌است، کلیه زندانیان برای استفاده از امتیازات قانونی باید مشغول آموزش دوره‌های فنی و حرفه‌ای، فعالیت در کارگاه‌ها و اشتغال به کار باشند.

وی با اشاره به اینکه در بخش اشتغال زندان باز ، زندانیانی که مدت حبس پیش بینی شده در قانون را تحمل کرده و دارای شرایط ویژه به لحاظ سابقه اشتغال در زندان، امور فرهنگی و حسن اخلاق و عملکرد باشند با تأیید مقام قضایی در شرکت‌ها و کارگاه‌های طرف قرارداد با انجمن حمایت از زندانیان و بنیاد تعاون مشغول به کار می‌گردند و دستمزدی که طبق ضوابط اداره کار دریافت می‌کنند به خانواده زندانیان و یا برای اخذ رضایت و رد مال شکات پرداخت می‌شود.

سرپرست اجرای احکام کیفری دادسرای قم گفت: سال گذشته یک‌هزار و ۱۹۳ زندانی در کارگاه های داخل زندان و ۴۸۹ زندانی در زندان های باز خارج از زندان مشغول به کار بوده‌اند.

وی با اشاره به اینکه اشتغال پس از خروج زندانیانی که از زندان آزاد می‌شوند از دی ماه سال ۱۴۰۱ عملیاتی شده‌است گفت: هم اکنون ۴۰ نفر از زندانیان آزاد شده، به شرکت‌های طرف حساب با انجمن حمایت از زندانیان و یا بنیاد تعاون معرفی و مشغول به کار شده‌اند.

وی اشتغال خانواده‌های زندانیان را نیز از طرح‌های در دست اقدام واحد نظارت بر زندان‌های قم جهت تقویت بنیه مالی خانواده های زندانیان و اشتغال خانواده های آنها عنوان و ابراز امیدواری کرد: در سال جدید بتوان با استفاده از ظرفیت اماکن مقدس مثل بقاع متبرکه و مساجد و با استفاده از ظرفیت شرکت‌های خصوصی نسبت به حرفه آموزی و اشتغال خانواده های زندانیان اقدامات موثری انجام شـود.

منبع: ايرنا
اشتراک گذاری
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
* :
آخرین اخبار